Kuljetus ja Logistiikka

Kuljetus ja Logistiikka

 

Yhä useampi käytettynä maahantuotu henkilöauto käyttää vaihtoehtoista käyttövoimaa – dieselautoja tuodaan yhä vähemmän

Suomeen tuotiin vuonna 2021 yli 45 000 käytettyä henkilöautoa. Käytettynä maahantuoduista henkilöautoista yli 16 500 toimi vaihtoehtoisilla käyttövoimalla. Käytettynä tuotujen sähkökäyttöisten henkilöautojen määrä oli yli 15 000, joten edellisvuodesta nousua oli huimat 67 prosenttia.

”Käytettynä maahantuodut ajoneuvot vaikuttavat Suomen ajoneuvokantaan päästöjen osalta samalla tavoin kuin uutena rekisteröidyt, joten sähkökäyttöisten suosion nousu myös käytettynä maahantuotavien osuudessa on tervetullut suuntaus. Nähtäväksi jää, kiilaavatko sähkökäyttöiset jo ensi vuonna dieselkäyttöisten ohi”, kertoo Traficomin johtava asiantuntija Outi Ampuja.

Viime vuonna Suomeen tuoduista 45 367 henkilöautoista 16 527 toimii vaihtoehtoisella käyttövoimalla (sähkö, ladattavat hybridit, kaasu, etanoli). Vaihtoehtoiset käyttövoimat menivät tuontiautojen osuudessa ensimmäisen kerran yli dieselautojen määrästä. Dieselautoja tuotiin viime vuonna Suomeen 16 411 ja bensiinikäyttöisiä henkilöautoja 12 428 kappaletta.

Käytettynä maahantuodut henkilöautot käyttövoimittain 2020 – 2021

Suurin osa käytetyistä autoista tuotiin Suomeen Saksasta ja Ruotsista. Ruotsista tuotujen autojen osuus on hieman laskenut viime vuonna ja Saksasta autoja on tuotu yhä enemmän. Käytettyjä autoja tuodaan Suomeen hyvin monesta maasta. Euroopan maat ovat hyvin edustettuna kärkikymmenikössä, mutta myös Japani ja Yhdysvallat mahtuvat suosituimman kymmenen maan joukkoon.

Käytettynä maahantuodut henkilöautot 2019-2021 tuontimaittain

Käytettyjä maahantuotujen ajoneuvojen määrä on kasvanut merkittäväksi

Henkilöautoja, pakettiautoja ja kuorma-autoja tuodaan käytettynä maahan noin puolet ensirekisteröityjen määrästä. Linja-autoja taas tuodaan käytettynä suunnilleen saman verran maahan kuin ostetaan uutena. 

Käytettynä maahantuodut ajoneuvot 2017 – 2021

Ajoneuvoluokka20172018201920202021
Henkilöautot2937439690459144391145367
Pakettiautot35254503503548784463
Kuorma-autot26622581253523371951
Linja-autot354331409316350
Moottoripyörät14421600176616911538
Mopot10661097109013661346
Moottorikelkat210392583358378
Traktorit88288910091088970
Moottorityökoneet601617656623691
Kolmi- tai nelipyörät L5/L5e10991910
Kevyet nelipyörät L6e13031833170
Nelipyörät L7e98682
Matkailuperävaunut159177207146114
Puoliperävaunut474419373411356
Muut perävaunut yhteensä938907831773654
Yhteensä4183653251604315795858360

Vuonna 2021 Suomeen tuotiin käytettynä lähes 40% enemmän kuin vuonna 2017. Vuoden 2019 jälkeen kehitys on tosin hieman heikentynyt mahdollisesti mm. koronapandemian aiheuttamista sulkutoimista johtuen.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail
 

Kuljetus & Logistiikka
Artturinkatu 2, Box 29, 20200 Turku
lehti@kuljetuslehti.fi